KOMUNIKAT
KOMUNIKAT
PRZEWODNICZĄCEJ ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO DO SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE W JORDANOWIE
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPAWIE REALIZACJI PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY”
W SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ W KRAJU ZWIĄZANEJ
Z EPIDEMIĄ WIRUSA SARS-CoV-2
W OKRESIE OD 26 MARCA DO ODWOŁANIA
-
Działalność Zespołu Interdyscyplinarnego ogranicza się do niezbędnych zadań (np. do powoływania grup roboczych) wykonywanych za pomocą zdalnych środków komunikacji.
-
Każdy członek GR ma obowiązek nadal prowadzić monitoring w rodzinach, w których jest wszczęta procedura „NK” – zdalnie, tj. telefonicznie sprawdzać stan bezpieczeństwa w rodzinach, prowadzić rozmowy dot. bieżącej sytuacji osób wskazanych w procedurze jako pokrzywdzone, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci.
-
Członkowie grupy roboczej przekazują osobom doświadczającym przemocy w rodzinie za pomocą środków komunikacji informacje o dostępnych na terenie gminy i powiatu miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego w szczególności za pomocą rozmów telefonicznych czy komunikacji elektronicznej.
-
Ustalenia z prowadzonego zdalnie monitoringu są dokumentowane w protokole z posiedzenia GR. Działania te koordynuje przewodnicząca ZI.
-
Szczególnie uważnie rozpoznane powinny być sprawy, gdzie w procedurze wskazano jako osobę pokrzywdzoną dziecko lub w sprawach gdzie wobec osoby stosującej przemoc zastosowano środki przymusu bezpośredniego.
-
W sytuacji wszczęcia nowej procedury „NK” powołany skład GR podejmuje wstępne działania diagnostyczne poprzez kontakt telefoniczny z instytucjami posiadającymi wiedzę na temat rodziny a następnie bezpośrednio rozpoznaje sytuację w rodzinie poprzez kontakt telefoniczny z poszczególnymi członkami rodziny.
-
Osobom znajdującym się w kryzysowej sytuacji związanej z przemocą w rodzinie będzie udzielana natychmiastowa pomoc specjalistyczna. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia zapewnione zostanie całodobowe schronienie.
-
Zaleca się, aby Patrol Interwencyjny Komisariatu Policji w formularzu „Niebieska Karta-A” zapisywał numery telefonów osób wskazanych jako pokrzywdzone i podejrzane o stosowanie przemocy w rodzinie, w razie braku tych danych, aby ustalał je dzielnicowy i przekazywał pozostałym członkom GR.
PRZEWODNICZĄCA
Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Katarzyna Łabędzka